Türk Bayrağı Yapımı

Corel Draw programının vektörel araçlarını kullanarak basit adımlar ile Türk Bayrağı yapalım. BU derste Corel programının en önemli ve sık kullanılan özelliklerini öğrenebilirsiniz.
Coreli Açın ve Ellipse tool yardımı bir daire oluşturun.
Daireyi oluştururken Ctrl tuşuna basılı tutarsanız daire tam bi yuvarlak olarak şekillenir.

Ardından Yuvarlağın sol yada sağ çaprazından tutarak Shift tuşu basılı iken daireyi küçültün. Mouseun sol tuşunu ve shifti bırakmadan önce bir kere sağ tıklayın ve tüm tuşları bırakın. Ardından iki daireyide seçip " E " ve " R " tuşlarına basın.(bunlar kısayol hizalama tuşlarıdır.) Ardından içteki daireyi 1 kere sağa kaydırın. Bunu Yön tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz.

>>

Ardından iki Daireyi birden seçip üstteki Boolen Mantık komutlarından Simplify'ı seçin...
şimdi içteki daireyi silince hilalimiz oluşmuş olucak..şimdi sıra yıldızda.
yıldızı yapmak için hiç uğraşmamız gerekmiycek çünkü corelde yıldız hazır şekil olarak bulunur.


Burdan Yıldız şeklini seçtikten sonra üst menüdeki yıldız seçim yerinden beş ayaklı yıldızımızı seçiyoruz.Ardından tekrar Ctrl tuşuna basılı tutup bir yıldız oluşturuyoruz.( Ctrl ye basmamızın sebebi dairesel olarak ayak uzunlukları eşit bir yıldız oluşturmak. )bu yıldızı hilalin iki ucunun arasına hizalıyoruz. yıldızın boyu o iki ucun arasına iki yıldız girebilecek kadardan çok az daha fazla olmalı..

şimdi gelelim hizalamaya..
Öncelikle Hilal ile aynı çapta bi daire oluşurun.. Bunu Sayısal değer girerek yapabilirsiniz.Sayısal Değer Girerken Yandaki küçük kilit işaretine dikkat edin, eğer o kilit kapalıysa genişliğe verdiğiniz değere göre şeklin uzunluğunuda orantılı olarak büyütür. açık ise tamamen bağımsız olarak büyütür.


şimdi daire ile hilali tam olarak hizalayın bunun için ikisini seçip "E" ve "L" ye basmanız yeter. L (soldan hizalamak içindir) dedim çünkü bayrağımızın sağı kesildiğinden dolayı "C" dersek oturmaz.türk bayrağı standartında yıldızın üst bacağı ve sağ alt bacağı hilalin dairesini tamamlıcak şekilde olmalıdır. bunun için yıldıza bir kere sol ile tıkladıktan sonra ikinci bir kere daha tıklayarak rotation şekline getirmeli ve döndürmeliyiz. çizdiğimiz Daire ile birlikte seçip "E" ye bastıktan sonra bu işlemi gerçekleştirip yerine yerleştirebiliriz.şimdi çizdiğimiz hayali çemberi silersek türk bayrağını elde etmiş olucaz.ardından arkasına bir kare çizip kırmızıya boyayıp arkasına atmak kalıyor bir tek...


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !